Wystawiając do sprzedania swój budynek oczekujesz, że uzyskasz za niego satysfakcjonującą cię cenę. Jednak wartość domu, w którym spędziłeś szmat życia z pewnością jest dla ciebie wyższa aniżeli kwota jaką zechcieć może zaofiarować potencjalny nabywca. Na pewno będzie on wszędzie starał się znaleźć jakieś dysfunkcje i mankamenty, które w razie kupienia domu będzie zmuszony poprawić, a więc mówiąc innymi słowy będzie starał się za każdą cenę żebyś trochę opuścił z pierwotnej ceny. Każdy chce trochę utargować, sam zrobiłbyś chyba identycznie.

Na logikę nie kalkuluje się wkładać dodatkowych pieniędzy w dom, który mimo wszystko masz zamiar spieniężyć, wszak nie jest konieczne od razu przeprowadzanie kompleksowego remontu, wystarczy skupić się na kilku sprawach, które mogą mieć wpływ na ogólną użyteczność domu, a nie na wystroju wnętrz, bo raczej na 100% potencjalny kupiec będzie chciał i tak urządzić je tak jak mu się podoba. Co innego jakieś delikatne naprawy, jak przykładowo stary popękany komin, który ledwo ciągnie.

Regeneracja przewodu kominowego to nie jest rzecz jasna najtańsza sprawa (patrz tu), ale wydatnie wpłynąć może w sposób pozytywny na cenę obiektu. Zresztą zatajenie przed ewentualnym kupcem faktu, że komin jest w złej kondycji mogłoby pociągnąć nawet za sobą jakieś implikacje o ile doszłoby do zaczadzenia nowych lokatorów, a tym bardziej śmierci któregoś z nich. Od razu zaczęłoby się dochodzenie kto jest winien, co przysporzyłoby ci tylko niepotrzebnych kłopotów.

Czasem wystarczy jedynie uszczelnić komin i otynkować go na zewnątrz – czyli przeprowadzić mały remont, a cały budynek może na tym skorzystać. Niekiedy niezbędne może być po prostu nawet jego udrożnienie lub wypalenie smoły zebranej w środku – zwłaszcza jeśli łamałeś zakazy i utylizowałeś śmieci w piecu zamiast oddawać je do sortowni. Na pewno kominiarz z twojego rewiru doradzić ci może odpowiednie przedsiębiorstwo, które solidnie wyremontuje twój przewód kominowy, bowiem nie jest to zadanie dla zwykłego kominiarza, który tylko przepycha kominy.